Samos

Detail destinace

Samos Řecko - transparent

Nabízíme 40 ubytovacích kapacit za cenu 8 990 Kč - 61 500 Kč.

Počasí:

Dnes Počasí v Samos - transparent 14° C
Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK

Destinace:

Patříte mezi ty, kteří rádi prozkoumáváte místo Vaší dovolené sami, třeba půjčeným autem? Jsou Vaše představy o ideální dovolené spojené s dobrodružnými výlety, které si sami naplánujete? Tak právě pro Vás je naprosto ideální ostrov Samos, kde najdete různé druhy pláží, krásná panoramata hor, zapadlé horské vesničky s přívětivými domorodci a klidná letoviska, kde si odpočinete od shonu všedních dní během pracovního roku.

Ostrov Samos Vám splní Vaše představy o klidné dovolené, kdy si ale můžete sami dle nálady zvednout hladinu adrenalinu díky výletům, nejlépe autem z půjčovny, kterým si projedete nejkrásnější zákoutí ostrova Samos, vykoupete se na téměř liduprázdných plážích a ochutnáte něco z řecké kuchyně, která patří mezi nejzdravější na světě. 

Je pro Vás obecně Řecko splynutím modrého moře, bílých budov s dřevěnými okenicemi a spoustou krásných květin? Právě jste objevili místo, kde se Vám tyto představy spojí v jeden celek, kde můžete strávit letošní dovolenou – ostrov Samos….

Všichni si ještě ze školních lavic pamatujeme na Pythagorovu větu, ale málokdo už na rodiště tohoto matematika – ostrov Samos. Pythagoras se zde narodil kolem roku 570 př.n.l., je zřejmé, že Samos má dlouhou a bohatou historii

Geografie ostrova Samos

Samos se nachází v Egejském moři a leží zhruba 2 km od Turecka. Je největším a nejjižnějším ostrovem ve skupině severovýchodních Egejských ostrovů, kam ještě patří Ikaria, Chios, Psara, Lesbos, Lemnos, Thassos a mnoho dalších menších ostrůvků.

Rozloha ostrova Samos je včetně přilehlých malých ostrůvků 475 km2. Je poměrně hornatý, nejvyšší horu Kerkis (1434 m) známe z Homérovy Odyssey. Samos se pyšní zelení a krásnými plážemi (písečné, oblázkové nebo kombinované). Turismus zde není tak masový jako na jiných řeckých ostrovech, například na Rhodosu či na Krétě.

Ekonomika ostrova Samos

Kromě turismu se místní obyvatelé živí také zemědělstvím, pěstuje se zde vinná réva. Během své dovolené určitě ochutnejte výsledný produkt – sladké muškátové víno Samos Nectar nebo suché víno Samina. Vždyť je to víno, které si zvolil i Vatikán jako své mešní víno

Dalším příjmem do kapes domorodců je rybolov 

Historie ostrova Samos 

● Existují důkazy o obydlení ostrova Samos již v prehistorickém období 4 tisíce let př.n.l.

● Velký rozkvět je zaznamenán v 6. stol. př.n.l. za vlády Polykrata, kdy vzniklo také mnoho významných staveb, například chrám bohyně Héry s hradbami v dórském a jónském slohu. Dle řecké mytologie se Héra narodila právě na ostrově Samos. Dále potom Eupalionský tunel (dlouhý 1035 m) – technický zázrak antiky. A starý amfiteátr na úpatí hory Kasti.

● V polovině 15. stol. byl ostrov dobyt Turky, stejně jako velká část řeckých ostrovů a  pevniny.

● V 16. stol. bylo vystaveno na 20 pozoruhodných klášterů, mnohé můžete navštívit během Vašeho putování po ostrově.

● V 19. stol. byl postaven hrad Lykourgos Logothetis na obranu Řeků ve válce za nezávislost proti Turkům.

 

Významná místa ostrova Samos

Hlavním městem ostrova Samos je stejnojmenný přístav Samos v severovýchodní části ostrova v hlubokém zálivu. Dalším významným městečkem je Pythagorion s mezinárodním letištěm, vzdáleným od hlavního města asi 14 km. Na jihozápadě ostrova najdeme letoviska Ormos Marathokampou a Votsalakia, na západě zase Kallithea a Karlovasi. Severní pobřeží lemují letoviska Kondakeika, Stavrinides, Agios Konstantinos a Kokkari. 

Hlavní město Samos

Někdy se nazývá také Vathy, nachází se na severovýchodním pobřeží ostrova. Pobřežní promenáda a centrální náměstí jsou plné turistů, kteří ovšem málokdy vyrazí do atraktivní horní části města, kde jsou křivolaké uličky.

Hlavní atrakcí města je archeologické muzeum s exponáty z Polykratovy doby – sochy vysoké 4,5 m z chrámu bohyně Héry, bronzové sošky a keramika.

Pro „suchozemce“ je samozřejmě zajímavý i samotný velký přístav

Pythagorion 

Leží asi 14 km od hlavního města Samos na jihovýchodním pobřeží. Je to základna pro poznávání antických míst ostrova. Původní osídlení zde bylo již v neolitické době, ale většina pozůstatků města pochází z Polykratovy doby, kolem roku 550 př.n.l. – mohutná přístavní hráz vybíhá 450 metrů do moře a chrání vjezd do přístaviště.

Eupalinoský tunel

Dlouhý 1035 metrů a je pojmenovaný po jeho staviteli. Technický zázrak antiky tvoří vlastně dva tunely – horní a spodní vodní tunel přivádějící horskou vodu do města Pythagorion. Dělníci kopali z obou konců tunelu a uprostřed se setkali, což je důkaz vyspělého technického inženýrství té doby. Ve středověku používali místní obyvatelé tunel jako úkryt před piráty. Tunel je otevřený pro veřejnost, ale pokud jste příliš vysocí nebo trpíte klaustrofobií, raději si nechejte tento zážitek ujít!

 Hereon

Posvátná cesta lemovaná tisíci sochami vedla z města Pythagorion do svatyně bohyně Héry, k místu, kde se narodila, při ústí řeky Imbrassos do moře. Svatyně zde stála již v Mykénské době (1500 – 1200 let př.n.l.), ale právě za Polykratovy vlády vznikla svatyně mimořádné velikosti a významu – byla 4x větší než Parthenón v Athénách. Dnes můžeme vidět pouze jeden původní sloup, zbytek chrámu neodolal zubu času, plenění a zemětřesením během staletí. Z 5. stol. n.l. se dochovala bazilika.

Významné pláže ostrova Samos

Mourtia, Tsamadou, Lemonakia, Kokkari, Limnionas, Potami, Potokali, Chrissi Amos, Mykali, Sambou, Balos, Psili Amos, Avlakia

 

 

Výsledky hledání
Náš tip
Magda

Magda

Řecko » Řecko ostrovy » Samos » Votsalakia

178 termínů / 0 Last minute / 178 First minute

Strava: BS, SN Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky FM

Náš tip
Maritsa Bay

Maritsa Bay

Řecko » Řecko ostrovy » Samos » Pythagorion

225 termínů / 0 Last minute / 217 First minute

Strava: SN, PL Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky FM

Náš tip
Marin

Marin

Řecko » Řecko ostrovy » Samos » Kokkari

30 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky

Náš tip
Kokkari Beach

Kokkari Beach

Řecko » Řecko ostrovy » Samos » Kokkari

162 termínů / 0 Last minute / 147 First minute

Strava: SN, PL Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky FM

Náš tip
Chris Apartments

Chris Apartments

Řecko » Řecko ostrovy » Samos » Votsalakia

89 termínů / 0 Last minute / 89 First minute

Strava: BS Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky FM

Náš tip
Mykali

Mykali

Řecko » Řecko ostrovy » Samos » Pythagorion

120 termínů / 0 Last minute / 114 First minute

Strava: PL Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky FM

Náš tip
Stella

Stella

Řecko » Řecko ostrovy » Samos » Votsalakia

80 termínů / 0 Last minute / 80 First minute

Strava: BS Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky FM

Náš tip
Ino

Ino

Řecko » Řecko ostrovy » Samos

178 termínů / 0 Last minute / 178 First minute

Strava: SN, PL Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky FM

Náš tip
Kasteli

Kasteli

Řecko » Řecko ostrovy » Samos

86 termínů / 0 Last minute / 86 First minute

Strava: SN Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky FM

Náš tip
Pelagos

Pelagos

Řecko » Řecko ostrovy » Samos » Votsalakia

83 termínů / 0 Last minute / 83 First minute

Strava: BS Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky FM


další nabídky >